هسته هاي پژوهشي

 
گروه مهندسی برق قدرت طیف وسیعی از زمینه های پژوهشی تخصصی را پوشش می دهد. عناوین هسته های پژوهشی گروه مهندسی برق  
قدرت و اولویتهای مربوط به آن  عبارتند از:
 
 
 
  
 
 

 دینامیک و حفاظت سیستمهای قدرت Power System Dynamics

سیستم قدرت یک سیستم دینامیکی با رفتار پیچیده و غیر خطی است. در هسته پژوهشی دینامیک، ساختارکنترل و نحوه ارزیابی پایداری سیستم قدرت بویژه در حوزه گذراهای الکترومکانیکی مورد مطالعه قرار می گیرد. انواع پدیده های ناپایداری و روشهای نوین کنترل، پایش و حفاظت در برابر این پدیده ها در گستره محلی و سراسری از اولویتهای مهم این هسته پژوهشی است.

 

  برنامه ریزی ، بهره برداری  و تجدید ساختار سیستمهای قدرت
Power system Planning, Operation and Deregulation
بهره برداری بهینه اقتصادی از سیستمهای قدرت و نحوه مدیریت این سیستمها در افق ساعتی، هفتگی و حتی سالیانه موضوع اصلی بهره برداری از سیستمهای قدرت است. عمده مطالعات در قالب یک مساله  بهینه سازی با تابع هدف اقتصادی و محدودیتهای فنی و اقتصادی شاکله مسایل مرتبط با بهره برداری را تشکیل می دهد. برنامه ریزی سیستم قدرت در دوه های بلندمدت چندین ساله با هدف توسعه تولید، انتقال و توزیع و با هدف تامین کفایت و نیز امنیت سیستم انجام می شود.

 

  ادوات انتقال انعطاف پذیر توان  و کیفیت توان
  FACTS Devices and PQ Analysis
مدلسازی و بکارگیری ادوات FACTS در کنترل  پخش توان اکتیو و راکتیو در سیستم قدرت، کنترل انواع پدیده های پایداری مانند پایداری زاویه و ولتاژ، ارزیابی کیفیت توان در سیستمهای قدرت و تاسیسات الکتریکی صنعتی، تکنولوژیهای برق پاک از جمله زمینه های تخصصی این هسته پژوهشی است.
 

  مهندسی سیستمهای توزیع انرژی الکتریکی
  Electirc Distribution Network Engineering
سیستمهای توزیع انرژی الکتریکی  وظیفه تحویل انرژی به مصرف کنندگان نهایی را بر  عهده دارند. از جمله موضوعاتی که در این هسته پژوهشی بر روی آن تمرکز می شود  عبارتند از طراحی و بهره برداری شبکه های توزیع، فناوری اطلاعات و اتوماسیون شبکه  های توزیع، مدیریت مصرف و بار، بکارگیری تولید پراکنده و انرژی های نو  در سیستم  های توزیع و حفاظت و ایمنی در شبکه های توزیع می باشد.
 

  الکترونیک قدرت
Power Electronic
هسته پژوهشی الکترونیک قدرت در زمینه آنالیز مدلسازی و کنترل مبدلهای الکترونیک قدرت، کنترل دیجیتال مبدلهای الکترونیک قدرت، موتور-درایوها،  خودروهای هیبرید و الکتریکی، سیستمهای انتقال DC و ادوات FACTS واسطهای تکنولوژیهای نوین تولید با سیستم قدرت فعالیت می نماید.
 

  ماشینهای الکتریکی
Electric Machines
این هسته پژوهشی در زمینه مدل سازی انواع ماشین های الکتریکی، تکنیکهای کنترل انواع موتورهای الکتریکی، درایوها، روشهای تحلیل المان محدود در طراحی بنیادی ماشینهای الکتریکی فعالیت می نماید.
 

  شبکه های هوشمند
Smart Grids
این هسته پژوهشی در زمینه  آنالیز مدلسازی و کنترل ریزشبکه ها، ساختارهای نوین اندازه گیری و پایش، مدیریت لحظه ای مصرف و فنآوری اطلاعات در شبکه های قدرت فعالیت می نماید.
 
 

 
تاریخ به روز رسانی:
1391/05/16
تعداد بازدید:
3906
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.